Senegal očima Mojí Markéty Jandlové

01.06.2024

Ahoj dobrodružci a dobrodružnice, dovolte mi povyprávět vám o mé naprosto nezapomenutelné dovolené v Senegalu. Nežila jsem si tam pouze luxusní dovolenkou, ale zažila jsem i něco, co bych rozhodně nečekala. Viděla jsem totiž živou zebru! Ano, skutečně, zebru, a hned několik, zcela zblízka. Ale pojďme nejdříve začít od začátku.

text a foto pro Videa z výletů Markéta Jandlová

Všechno to začalo ještě doma, když jsem se rozhodla, že je čas na trochu exotiky a světlo mého života Pavla mi doporučila Senegal. Klasika: slunce, pláže, koktejly, trochu exotiky a hlavně žádné čepice a rukavice. Paráda. Věděla jsem, že Senegal je známý jako Země Terangy - "pohostinnost". Už to samo o sobě zní jako něco, co chci zažít.

V Senegalu nás přivítal česky mluvící průvodce Babou, který jakoby tušil, že potřebuju trochu více péče po letu plném otravné turbulence. Baboua, kterého nám doporučil Petr (zrovna když jsme ho potkali v hotelové zahradě jak marně hledá cestu k bazénu). Babou se o nás postaral jako o vlastní rodinu a brzy jsme se vydali na výlety, co výlety - maratón výletů, které měl v rukávu připravené jako skvěle napsaný scénář filmu Vzpomínka na Afriku.

První den jsme vyrazili do laguny La Somone. Sranda začala už během cesty, protože Babou nám v autě se smíchem vyprávěl nějakou místní legendu o krokodýlovi-vegetariánovi (i když mi to dodnes přijde trochu podezřelé). Když jsme dorazili do laguny, doslova jsme brečeli smíchy. Bylo tam krásně. Chichtali jsme se jako malí, když jsme si užívali koupání a projížďku v nádherné laguně. 

Ale teď už k zebře, protože to je ta pravá perlička mého příběhu

Byli jsme totiž na safari a najednou co nevidím! Ona stojí tam v plné parádě. Zebra! Live a černobíle přímo před očima. Nevěřila bych, že se to děje! A nejen to, zažila jsem toho mnohem víc: adrenalinem nabité sjíždění dun, setkání s opičkami, a místní večerní hostina, kde nám (s nebývalou nonšalantností) servíroval úžasný transvestita (tohle se vážně mile vrylo do paměti).

Na závěr by mělo přijít nějaké povznesení, ale přijde jen přání. Chci tam zpět. Na pláže, do přírody, za Babou, a hlavně za tou atmosférou, která je naprosto senzační. Vždycky se tam cítíš vítaný - vítaná, jako mezi starými přáteli. A kdo ví, třeba zase uvidím nějakou živou zebru.

Pokud někdy uvažujete o dovolené, kde se opálíte jak lanýž a zároveň zažijete pravé dobrodružství, zvažte Senegal. Garantuju, že to nebude jen další zápis ve vašem cestovatelském deníčku, ale zážitek, kterým se budete chlubit všude, kde bude někdo ochotný poslouchat.

Pac a pusu a od Senegalu už jen Moje Markéta Jandlová