Uprostřed senegalského bahna

31.05.2024

Ten srpnový den si pamatuji, jako by to bylo včera. Jmenuji se Blanka Nágrová a ráda bych vám dnes vyprávěla o neuvěřitelném zážitku, který mě a mou skupinu výletníků potkal v Senegalu. 

Pro Videa z výletů Blanka Nágrová

Sedím v minibuse s Babou, naším skvělým senegalským průvodcem. Právě jsme se vraceli z nádherné návštěvy Mušlího ostrova a místní vesnice, když Babou rozhodl, že zkratka má skvělý nápad. "Ušetříme si cestu v tom vedru, vezmeme to tudy," volá s úsměvem od ucha k uchu. No, nevím, proč mě to nezarazilo hned. Jakmile se řekne "zkratka", skoro vždycky se něco stane!!

Následující okamžiky byly jako z filmového dramatu. Najednou se kolo minibusu zaboří hluboko do bahna. "Sakra, tohle nebude dobré," mumlám si pod nosem a všichni, kolem mě začínají panikařit. Babou nás, jak jinak, upřímně uklidňuje, jako kdyby se nic nedělo. Asii možná už tohle zažil.  Hravě? Ale my? Evropani? Ach jo.. Teď se tomu vedru opravdu nevyhneme.

Vzpomínám si, jak jsem měla nově udělané nehty a na nohou úplně nové žabky. No, v tu chvíli mi to bylo úplně k ničemu. "Tohle prostě nemůže být pravda," říkám nahlas, když si uvědomuji, že budu muset rukama dolovat kolo od auta z bahna. Radka, která je už dnes babičkou, si v té louži myje boty a jen se smíchem prohlašuje: "No jo, typická zkratka!"

Kam se jen podíváš, všude bahno. Zabořím ruce do té lepkavé kaše a prohrabávám se rukama, klacky, no prostě čímkoli, abychom se mohli vůbec někam dostat. "Je to, jak z groteskně - dobrodružného filmu, jenže tady jsem v hlavní rolí já," směju se, i když v sobě cítím náznak zoufalství. Ale víte co? Babou nás povzbuzuje: "To zvládneme, přátelé. To prostě musíme!" Jeho optimismus je nakažlivý a nezbývá nám než se přidat..

A tak se hrabeme, vytahujeme kolo za kolem, smějeme se a zoufale se pokoušíme odlepit se z toho bahna. "Byla to fakt prdel!" hlásí Radka, když se konečně ocitáme na pevné zemi. Upřímné přátelství a smích – to jsou ty chvíle, kdy poznáte opravdové přátele. A že jich tam nebylo málo, když jsme se ze všeho vyhrabávali..

Dodnes, když si na to vzpomeneme s Babou, smějeme se tomu zážitku. Kdo by si byl pomyslel, že v jednom z nejkrásnějších míst Senegalu skončíme zaboření až po kotníky v bahně. Takže přátelé, pokud zkratky – jen s úsměvem na tváři a Babou v zádech! Tahle jízda nebyla poslední a rozhodně to nejsou zážitky, na které se zapomíná...

foto Blanka Nágyová, text Blanka Nágyová a Videa z výletů a cest