Toalety v La Scale - dokonce i ty jsou plné elegance

08.12.2023

Zlatem a rubínovým sametem zdobené prostory, obrovský lustr se 365 žárovkami a honosné lóže s připojenými salónky vytvářely dojem, že jsem se na malou chvíli cítil jako součást milánské šlechty, pro kterou byl tento operní dům původně postaven.

Miláno, město módy, designu a především hudby, ukrývá v srdci jeden z největších pokladů operního světa - divadlo La Scala. Jako milovník hudby a historie jsem nemohl odolat příležitosti navštívit toto legendární místo, kde se zrodily a zazněly nesmrtelné opery a kde stáli na pódiu největší hudební géniové jako Rossini, Puccini a samozřejmě Giuseppe Verdi.

Před samotnou návštěvou jsem byl upozorněn, že přístup do divadla může být omezen kvůli zkouškám a změnám v rozvrhu, což je běžné v provozu tak prestižní instituce. Nicméně to v žádném případě neubralo na mém nadšení, když jsem před sebou spatřil fasádu divadla na náměstí Piazza della Scala, kde mě přivítal pohled na sochu Leonarda da Vinciho.

Při příchodu k La Scale mě překvapila její nenápadná fasáda. Zatímco mnoho operních domů se pyšní okázalou architekturou, La Scala působí skromně, což jen zvyšuje napětí a očekávání toho, co se skrývá uvnitř.

Zatímco jsem se díval z otevřené lóže na zkoušku, byl jsem svědkem spojení historie a moderní technologie. Viděl jsem, jak nejmodernější divadelní technika slouží k tomu, aby zvýraznila výkon účinkujících, a zároveň jak výborná akustika, za kterou je La Scala známá, umocňuje každý tón.

Prohlídka začala v muzeu divadla, kde jsem měl tu čest nahlédnout do bohaté historie opery. Mezi exponáty, které mě zaujaly, patřily originální kostýmy, scénické dekorace, programy, busty dirigentů a mnoho dalšího. Bylo fascinující sledovat, jak se měnila estetika operních představení a jakou roli hrála La Scala v evoluci operního umění.

Zatímco jsem se díval z otevřené lóže na zkoušku, byl jsem svědkem spojení historie a moderní technologie. Viděl jsem, jak nejmodernější divadelní technika slouží k tomu, aby zvýraznila výkon účinkujících, a zároveň jak výborná akustika, za kterou je La Scala známá, umocňuje každý tón.

Při procházce divadlem jsem byl ohromen nádherným interiérem, kde zlato a karmínově červený samet dodávají prostoru pocit skutečného luxusu. Obrovský lustr nad hledištěm se 365 žárovkami a šest pater lóží představuje nejen architektonickou krásu, ale i technické mistrovství. Akustika divadla je pak tím pravým klenotem, který umocňuje zážitek z každého představení.

Navštívili jsme také divadelní muzeum, kde jsem byl fascinován bohatými sbírkami kostýmů, scénografií a hudebních nástrojů, které svědčí o bohaté historii tohoto místa. Portréty herců a hudebníků, jako byli Rossini, Puccini a samozřejmě Verdi, zdůrazňovaly význam La Scaly v dějinách opery.

Zajímavým úsekem prohlídky byla také chůze po ulici Via Alessandro Manzoni, která mě zavedla až ke Grand Hotel et de Milan. Zde jsem si připomněl život a dílo Giuseppe Verdiho, jehož přítomnost v tomto městě je stále hmatatelná. Před hotelem, kde Verdi strávil svá poslední léta, je umístěna pamětní deska, která připomíná jeho odkaz a význam pro hudební svět.

Procházel jsem se Milánem a na chvíli jsem se posadil u nenápadné budovy v příjemné kavárně. Dal jsem si kávu a šťávu z pomerančů, abych si trochu odpočinul a nadechl se před návštěvou La Scaly, aniž bych věděl, že už v La Scale jsem. Ano, tato nenápadná kavárna už je Café La Scala. Budova je tedy opravdu nenápadná, můžete kolem ní procházet, nebo sedět v její kavárně, aniž byste to tušili, tak jako já.

Zajímavostí byla i malá chvíle strávená v toaletách La Scaly - dokonce i ty byly plné šarmu a elegance, které jsou pro tento operní dům tak typické

Prohlídka mi nabídla jedinečný pohled nejen na samotnou budovu divadla, ale také na jeho významnou roli v historii opery a na vliv, který mělo na mnohé umělce. La Scala není jen divadlo, je to instituce, která formovala a nadále formuje hudební dějiny. Ať už jsem obdivoval pamětní desku Verdiho nebo zlatavý lesk divadelního sálu, byl jsem přesvědčen, že La Scala si zaslouží svou pověst jednoho z nejvěhlasnějších operních domů na světě.

Návštěva La Scaly byla pro mě nejen estetickým zážitkem, ale také poučením o tom, jak hudba a umění mohou ovlivnit a formovat kulturu a společnost. Jsem vděčný za tuto příležitost stát se součástí jejího bohatého dědictví, byť jen na chvíli.