Tajemná perla Persie – kouzlo starobylého Teheránu

09.06.2023

Když jsem byl malý, vždycky jsem snil o tom, že jednoho dne navštívím exotické země a poznám nejrůznější kultury. Časem se tento sen stával čím dál tím silnějším, až jsem si uvědomil, že je načase ho splnit. Po mnoha večerech strávených plánováním a hledáním informací na internetu jsem konečně rozhodl, kterou zemi chci navštívit tentokrát – Irán! 

Teprve poté mi došlo, že to bude opravdový životní zážitek. S blížícím se termínem odletu jsem začal cítit vzrušení a nervozitu z toho, co mě čeká.

Letenky a elektronická víza do islámské republiky jsou důležitými součástmi přípravy na cestu. Je důležité si uvědomit, že zajištění letenek a víz vyžaduje trochu času a úsilí, ale s dobrým plánováním lze tento proces zjednodušit. Začal jsem s letenkami. Je dobré začít hledat letenky dostatečně dopředu, abyste mohli najít ty nejlepší nabídky. Během pátrání po vhodných letech je třeba zvážit několik faktorů, jako jsou cena, trvání letu a počet přestupů. Vyhledávače letenek, jako například Skyscanner nebo Google Flights, mohou být skvělým nástrojem pro nalezení nejlepších možností. 

Foto-video a příběh nám poslal Radek Venuš a pro Videa z výletů převyprávěla Jana

Kouzlo starobylého Teheránu

Radek Venuš 

Jakmile máte vybraný let, je na čase se zaměřit na vízum. Islámská republika má svůj vlastní systém pro žádosti o elektronické víza, který umožňuje turistům jednoduchý a rychlý proces žádosti online. Po dokončení žádosti budete muset čekat na schválení, což může trvat několik dní až týdnů. Během tohoto čekání je dobré se připravit na další aspekty cesty. Můžete například začít plánovat itinerář, zjistit více o místní kultuře a zvyklostech nebo se naučit pár základních frází v místním jazyce. Tato příprava vám pomůže lépe se na cestě orientovat. Jakmile obdržíte schválené elektronické vízum, nezapomeňte si jej vytisknout a uložit společně s letenkami. Tyto dokumenty budete muset předložit při odbavení na letišti i po příletu. 

Ať už jsi nadšený dobrodruh nebo zvídavý turista, cesta do Teheránu nabídne jedinečné zážitky pro každého. S dobrou organizací a pečlivou přípravou budeš moci snadno zařídit potřebné letenky a víza, což ti umožní soustředit se na objevování této krásné a historicky bohaté země.

Koupil jsem si letenky do hlavního města Iránu – Teheránu – a začal komunikovat s několika místními lidmi prostřednictvím sociálních sítí, abych získal užitečné rady pro svůj pobyt. Všichni byli velmi přátelští a ochotní mi radou pomoci. Pak nastal ten dlouho očekávaný den odletu. S batohem plným oblečení a dobrou náladou jsem nastoupil do letadla směřujícího do Teheránu. Po dlouhém, ale pohodlném letu jsem konečně přistál v zemi svých snů. Když jsem se rozhodl vydat na dovolenou, neměl jsem tušení, že mě čeká tak silný zážitek.

Ubytování jsem si zamluvil v jednom z hotelů, které ve svých recenzích nabízely nezapomenutelné pobyty. Když jsem dorazil na místo, uvědomil jsem si, že slovo "nádherný" je v tomto případě málo. Hotel byl skutečně jako z pohádky – honosné a impozantní, můžu říct, s nádechem tajemství a dobrodružství. Ale to nejlepší na celém ubytování byla právě ta neskutečná zahrada. Okamžitě mi evokovala atmosféru z pohádky Tisíce a jedné noci. Byla plná rostlin, květin a stromů, které se krásně skloubily s okolní architekturou hotelu. 

Všude kolem byly malé fontánky a bazény s průzračnou vodou. Pokoj, který jsem měl přidělený, byl prostorný a elegantní. Jak úchvatné je spojení tradice a luxusu.

Už první den v Teheránu mě okouzlila atmosféra města – živé ulice plné obchodníků a barevných stánků, kde se prodávalo ovoce, zelenina a tradiční iránské výrobky. Navštívil jsem několik turistických míst, jako je Golestan Palace či Azadi Tower, které jsou dokonalými příklady perské architektury. Během mého pobytu jsem navázal kontakt s několika místními lidmi, kteří mi ukázali autentickou iránskou kulturu a pohostinnost. Společně jsme ochutnali tradiční pokrmy, jako je kebab nebo ghormeh sabzi, navštívili trhy a prošli se po starobylých uličkách. 

Celá tato cesta byla pro mě nezapomenutelným zážitkem plným nových přátelství, poznání a vzrušení z objevování nového světa. Rozhodl jsem se splnit si svůj sen, a toto rozhodnutí změnilo můj život natolik, že už teď plánuji další cesty do exotických zemí.

Místní doprava ve městě mě od prvního dne fascinovala a pořádně jsem si ji užil. Pozoroval jsem, jak se lidé pohybují, jak přecházejí silnice a jak využívají různé druhy dopravních prostředků. Usmíval jsem se nad tím, jak je pro ně tento způsob života naprosto běžný, zatímco pro mě byl tak neobvyklý. Jednoho dne, když jsem se rozhodl přejít silnici na přechodu pro chodce, mi došlo, že zdejší řidiči možná nevěnují chodcům tolik pozornosti, jako doma. 

"Jo tak přechody tady jsou, ale bylo by dobrý, kdyby taky někdo věděl, že mají zastavit," povzdechl jsem si nahlas těsně před tím, než mě málem srazila na přechodu motorka.

Byl to okamžik kdy jsem si uvědomil potenciální nebezpečí spojené s chůzí po místních ulicích. Postupem času jsem se ale začal adaptovat na tento způsob pohybu ve městě a učil se novým dopravním dovednostem. 

"Už to začínám vychytávat, chytnu si ňákýho místňáka vždycky a ten mě převede," řekl jsem si.

Bylo to skvělé pozorovat, jak se mi daří den ode dne lépe orientovat ve městě a stávat se součástí této fascinující kultury. Díky tomu jsem začal vnímat místní dopravu nejen jako něco fascinujícího, ale také jako klíč k lepšímu porozumění zdejší kultuře a lidem.

Metro v Teheránu je opravdu zvláštní zážitek, který stojí za to zažít. Je to totiž místo plné kontrastů a nečekaných setkání. Na jedné straně naleznete moderní technologie, efektivní dopravní systém a přátelské cestující ochotné pomoci s navigací či radami o zajímavostech města. Na druhou stranu jsou zde také tzv. "metroprodavači", kteří občas narušují klidnou atmosféru metra svým neustálým nabízením různých druhů zboží – od potravin, přes oblečení až po elektroniku. Během mého pobytu v Teheránu jsem se rozhodl navštívit co nejvíc památek a zajímavostí, jak těch známých, tak i těch méně profláklých

Bylo úžasné objevovat krásy tohoto starobylého města, které skýtalo nejrůznější překvapení na každém kroku. Taky jsem rád zavítal do místních barů a kaváren, kde jsem si dopřával lahodné drinky a ochutnával tradiční íránské pokrmy.

Také jsem navštívil několik obchodních center, kde jsem si mohl pořídit suvenýry pro své blízké a nakouknout do života místních obyvatel.

Kromě toho jsem strávil několik příjemných chvil procházkami po zahradách, které Teherán nabízí v hojné míře. V těchto oázách klidu a pohody jsem načerpal energii pro další objevování města. Jedním z vrcholů mého pobytu byla návštěva rozhledny, odkud jsem mohl obdivovat panoramatický pohled na celý Teherán. Následně jsem zamířil do několika mešit, které svou architekturou a historií představují důležitou součást íránské kultury. Velmi mne rozveselil pohled na umělé tančící květinky umístěné před jednou z památek. Místní se u nich bavili, tančili a usmívali se. 

V tuto chvíli mě napadlo, že vlastně všude po světě lze potkat obyčejné lidské štěstí – stačí se jen trochu dívat a být otevřený novým zkušenostem.

Byla to nezapomenutelná noc, kdy jsem se vracel zpět na hotel plný dojmů a zážitků. Procházel jsem temnými ulicemi, kde měsíční svit prozářil občasnou skulinu mezi budovami. Přemítal jsem o tom, co všechno jsem za ten den viděl a zažil – bylo toho opravdu hodně. O víkendu totiž byly všechny malé krámky poctivě zavřené, což mi přišlo velmi zajímavé a sympatické. Místní obyvatelé si vážili svých tradic a odpočinku o víkendech, což dalo celému městu určitý osobitý šarm.

Během mého putování jsem jednou zabloudil do jednoho z obchodů, který měl otevřeno i dveře byly otevřené. Zvědavost mi nedala, a tak jsem vešel dovnitř. Vydal jsem se po schodech nahoru do dalšího patra a ocitl se v úplně opuštěném prostoru. Prozkoumával jsem místnosti s plnými regály a opuštěnými pokladnami, když jsem narazil na jednoho prodavače. Byl to muž, který si zdřímnul zahalený do místního přehozu. Zahlédnete ho na jednom z videí. 

Všechno kolem bylo tiché a klidné jako na hřbitově. Prošel jsem kolem regálů s různými produkty, nahlas jsem volal: "Haló, je tady někdo? Starbax – chci si dát kávu."

V tom okamžiku jsem uslyšel slabé chrápání a k mému překvapení jsem zjistil, že jeden z prodavačů tam spí. Byla to podivná situace, ale snažil jsem se nevzbudit ho a tiše odejít. Neměl jsem srdce ho probudit, takže jsem se tiše vytratil z obchodu. Když jsem konečně dorazil na hotel, nemohl jsem se dočkat, abych se podělil o své zážitky s přáteli a rodinou. Tento výlet mi ukázal nejen krásy místní kultury a tradic, ale také hodnotu času stráveného v klidu a pohodě. 

Usmíval jsem se nad tím, jak jednoduché může být štěstí – stačí najít chvíli pro sebe a užít si život bez spěchu a stresu.

Celý tento výlet byl plný nových zážitků a dojmů, které si budu pamatovat na celý život. Moje cesta mi ukázala, jak krásné a zajímavé mohou být neznámé kouty světa. Jsem rád, že jsem si našel čas na takovouhle výpravu a těším se na další možnosti objevování tajemství světa. Celkově byl můj pobyt v Teheránu plný přátelských setkání, objevů a nezapomenutelných zážitků. Určitě se sem rád ještě někdy vrátím, abych prozkoumal další skryté klenoty tohoto fascinujícího města. Nakonec se mi podařilo úplně změnit svůj pohled na dopravu ve městě a najít v ní hlubší smysl – nejen jako nutné zlo pro přepravu z místa na místo, ale také jako spojnici mezi lidmi a kulturami, které tvoří mozaiku tohoto úchvatného města.

Videa a fotografie Radek Venuš, Pro Videa z výletů převyprávěla Jana

Teherán, Golestan Palace, Milad a Azadi Tower

Radek, Jana, Roman a AI

V Teheránu, hlavním městě Íránu, se dá vidět řada zajímavých památek a atrakcí. Mezi nejznámější patří: Golestan Palace - Působivý komplex budov, který sloužil jako sídlo perských šáhů v 16. století. Milad Tower - S výškou 435 metrů je to šestá nejvyšší telekomunikační věž na světě. Azadi Tower (Věž svobody) - Jedna z ikon Teheránu s charakteristickým designem inspirovaným íránskou architekturou. National Museum of Iran - Muzeum nabízející rozsáhlou sbírku artefaktů z různých období íránské historie. Carpet Museum of Iran - Muzeum zaměřené na bohatou historii a umění tkání koberců v Íránu. Tajrish historický bazar velký a historický bazar. Masoudieh Mansion se nachází v blízkosti Baharestan náměstí v Teheránu a patří mezi některé z nejkrásnějších historických budov starého Teheránu, které byly kompletně obnoveny a mohou je navštívit Íránci a turisté.

Tehran Bazaar - Tradiční trh nabízející široké spektrum zboží, od koberců po zlaté šperky a oblečení. Tabiat Bridge - Moderní pěší most spojující dva velké parky v Teheránu.

Sa'dabad Complex - Bývalá královská rezidence, která se rozprostírá na ploše 110 hektarů a zahrnuje několik paláců a muzeí. Niavaran Complex - Další bývalá královská rezidence s několika budovami a zahradami, které dnes slouží jako muzea a kulturní centra. Darband - Oblast v pohoří Alborz, která je oblíbenou destinací pro turisty i místní obyvatele hledající únik z rušného města do přírody. Zde můžete ochutnat tradiční íránské jídlo v některých z četných venkovních restaurací a kaváren. Kromě těchto atrakcí je Teherán také známý svou bohatou kulturou, architekturou a uměleckými galeriemi.

Tak to byl můj výlet do Iránu - Teheránu na přelomu května a června letošního roku. Cestoval jsem sám. Bylo to úžasné. Mám, spoustu skvělých zážitků. Cestu do Teheránu určitě doporučuji. Více na mém Instagramu: radek.venus