Sopka Kawah Ijen na ostrově Jáva

01.08.2023

Jáva – na tento ostrov s hlavním městem Indonésie jsme dopluli z Bali. Ovšem Jakarta, tedy hlavní město, je na zcela opačném konci a několik dní cesty autem nebo autobusem. My jsme sem zavítali kvůli sopce Kawah Ijen (ijen je to velké i nikoliv malé L). Tato sopka se tyčí do výše asi 2 300 metrů a uvnitř kráteru skrývá jezero s nejkyselejším obsahem na zemi. Uvnitř kráteru domorodí horníci těží síru. Je téměř 100 % čistá a tedy vyhledávaná především pro farmaceutické a kosmetické účely.

 Ale těžba je nepředstavitelná dřina, strašné podmínky, navíc každou chvíli se ti chlapíci nadýchají sirného dýmu a jejich zdraví to rozhodně neprospívá. Nám turistům dole povinně rozdali plynové masky, abychom si je v případě závanu větru ze špatného směru okamžitě nasadili. Domorodci nic takového nemají. Ono v masce by tu dřinu a tahání nákladu okolo 70 a více kilogramů síry jen tak na ráhně na rameni po kamenité a sakra příkré cestičce zvládali jen těžko.

Výlet zajímavý. Výhledy na oblohu měnící své barvy při východu slunce skvělý. Pohled do kráteru na ty "mravence" balancující na jakémsi primitivním voru plujícím po hladině jezera s de facto kyselinou… nebo jen kusem železné tyče lámající kusy síry… ale i pohled na všechnu okolní přírodu za ty peníze i za ten pot stál.

Text a foto Jerry Hradil

Pro Videa z výletů Petr

Ve východní části indonéského ostrova Jáva se nachází majestátní a úctu vzbuzující sopečný komplex známý jako Ijen. Na tuto spící sopku s 20 km širokou kalderou a množstvím postkalderových stratovulkánů a sypaných kuželů je úžasný pohled. Jižní část komplexu se pyšní největší koncentrací těchto sopečných struktur, zatímco nejvyšším bodem je impozantní stratovulkán Merapi. Je důležité nezaměňovat Merapi s jinými indonéskými sopkami, které mají stejné jméno. Samotná Jáva je úchvatný ostrov, který odděluje Indický oceán na jihu a Jávské moře na severu a který slouží jako domov rušného hlavního města Indonésie, Jakarty. Jáva je nejlidnatějším ostrovem na světě a představuje tavicí kotel kultur, přírodních divů a bohaté historie. A v srdci toho všeho se tyčí Ijen, připravený okouzlit ty, kteří mají to štěstí být svědky jeho velkoleposti.

Sopečný komplex Ijen, známý také jako Kawah Ijen, zaujímá v oblasti vulkanologie zvláštní místo. Zprávy z různých let dokumentují různé aktivity a změny uvnitř tohoto sopečného zázraku.

V červenci 1989 se ze solfataračních polí poblíž kráterového jezera vynořila vysokotlaká pára, ačkoli seismická aktivita zůstala minimální. V březnu 1991 došlo k mírnému zvýšení teploty kráterového jezera, které doprovázely sopečné otřesy, jež byly pravděpodobně způsobeny bublinami plynu uvnitř jezera. 

O měsíc později se barva kráterového jezera změnila z matně šedé na zářivě světle zelenou a zároveň bylo zaznamenáno několik vulkanických a tektonických zemětřesení. Úchvatná infračervená fotografie pořízená v roce 1992 ukázala úchvatnou kalderu a kráterové jezero Kawah Ijen. V červenci 1993 pak došlo ke třem freatickým erupcím ze středu kráterového jezera. Tyto erupce naštěstí nezpůsobily žádné škody, ale byly doprovázeny zvýšenou seismickou aktivitou a změnami barvy jezera. Podrobná pozorování v tomto období odhalila prudký nárůst sopečných zemětřesení a otřesů, které těmto erupcím předcházely.

Sopečný komplex Ijen se rozkládá na hranici mezi regentstvím Banyuwangi a regentstvím Bondowoso ve východní Jávě v Indonésii. Jedná se o skupinu složených sopek, které jsou součástí nejvýchodnějšího regionu Jávy. V rámci tohoto komplexu se nachází Kawah Ijen, pozoruhodná složená sopka, která se může pochlubit jedním z nejpozoruhodnějších divů přírody - největším přírodním kyselým jezerem na světě. 

Toto kyselé jezero dodává Ijenu na tajemnosti a půvabu a vytváří nadpozemskou krajinu jako z fantasy románu.

Když se návštěvníci vydají do říše Ijen, přivítají je dechberoucí výhledy a pocit úžasu, který může poskytnout pouze příroda. Samotná velikost tohoto sopečného komplexu je pokořující a připomíná nám syrovou sílu a krásu Země. Od zářivých odstínů kráterového jezera až po drsné vrcholky, které protínají panorama, je tu nepopiratelný pocit velkoleposti, který prostupuje každým centimetrem tohoto výjimečného místa.

Sopka Ijen není jen tak ledajaký sopečný komplex je svědectvím o schopnosti přírody tvořit i vzbuzovat úctu. Díky své pozoruhodné kráse a bohaté geologické historii je majákem pro hledače dobrodružství a milovníky přírody z celého světa. Až se tedy příště ocitnete na Jávě, nenechte si ujít příležitost poznat úchvatný zázrak, kterým je Ijen.