Singapurská pohádka - fascinující dobrodružství v městském státě Singapur

11.07.2023

Singapur, plným názvem Singapurská republika, je městský stát v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově a přilehlých 63 ostrůvcích. Plochu některých z nich Singapur zvětšuje vysušováním moře. 

Singapur – tento ostrovní stát je významným uzlem letecké a lodní dopravy. O tom svědčí i některé snímky pořízené z letadla, kdy je vidět moře do nedohledna poseté loděmi. A že to nejsou jen tak nějaká dětská plavidla, ale jedná se obrovské nákladní plavidla mnohdy plné tisíců kontejnerů je nabíledni.

A protože se jedná o letecký dopravní uzel, pokud vaše cesta do některé z Asijských zemí nebo Austrálie a podobně vede právě tudy, rozhodně doporučuji udělat si zde zastávku na pár dní.

Tento čas zde můžete strávit v mnoha muzeích, kocháním se architekturou, odpočinkem v nespočtu parků či na břehu moře na písčitých plážích. Doprava po celém území probíhá pohodlně systémem SMRT, což je označení zdejší hromadné dopravy. Takže každou chvíli vás pobaví nápis "Welcome to SMRT", což sice jen pro nás Čechy má takto vtipný kontext, ale o to víc si to jako jediní národ na světě zde můžete užít. Slovensko promine, ale opravdu tam není napsaný "mekčeň"… 😊

Systém metra je intuitivní, platba v pohodě bezkontaktní kartou za jednotlivou jízdu tak, jak jsme zvyklí v Brně nebo si coby turista můžete pořídit tří denní permanentku. Ovšem pozor – lze ji pořídit jen za hotovost, což v tomto jinak technicky neskutečně vyspělém státě nějak nechápu. A navíc ji lze vrátit jen na omezeném počtu míst a tudíž jen tam vám vrátí složenou zálohu.

Za návštěvu stojí pak se stromovými konstrukcemi, který je zajímavý už i ve dne. Navíc večer zde ještě probíhá zhruba čtvrthodinová světelná show s hudebním doprovodem. A rozhodně stojí za vidění. V těsné blízkosti tohoto parku s technickými stromy je známý hotel, zejména pro fanoušky formule 1, tvořený třemi mrakodrapy, které nesou nahoře obří bazén a vyhlídkovou terasu. Hotel je veřejně přístupný, na vyhlídku do 56. patra se dá za rozumný poplatek vyjet, ale rozhodně doporučuji rezervaci přes appku. Hotel pak navazuje plynule na obrovský obchodní komplex, kde se můžete nechat mezi obchody vozit i po vodních kanálech na loďkách skoro jako v Benátkách.

Byť je Singapur asijská země, nenajdete zde ten typický svinčík. Je tu pořádek, bezpečno, klid.

Rušněji je na tržnicích, které jsou často jen zvenku jako tržnice, uvnitř je to směs snad i stovek stánků s rychlým občerstvením všeho druhu. Zapomeňte v Singapuru na restaurace. Jezte na ulici a v tržnicích. Dostanete stejnou kvalitu za někdy i méně než poloviční cenu. V restauraci, a ne vždy, za ty peníze navíc dostanete jen kovový příbor místo plastového nebo bambusového.