Santa Maria: Pokud plavčík vyvěsí červenou vlajku, okamžitě opusťte oceán!

26.09.2023

Poslední dobou se městečko, které bylo dříve známé pro svou ospalost, přeměňuje na význačné rekreační centrum. V jeho blízkosti nyní najdeme mnoho moderních ubytovacích resortů, ale také řadu nádherných původních domů jako na fotce.

"…a když Bůh dokončil Stvoření světa a pohlížel na své dílo, spráskl ruce nad tou nádherou a drobečky z jeho rukou spadly do moře a vytvořily nádherné místo – Cape Verde.", tak praví jeden z mýtů vyprávěných ve městě Santa Maria.

Na ostrově Sal, jednom z nejnavštěvovanějších ostrovů Kapverd je nejlepším místem kde začít své dobrodružství město Santa Maria. Je to malé, malebné městečko, hlavní středobod dění celého ostrova Sal. Představím vám malebnou destinací, která nabízí nejen nádherné pláže, ale i zajímavou historii, úžasnou kulturu a neuvěřitelně milé Kapverďany.

Je to ráj pro milovníky pláží, protože si zde můžete vybrat z pěti různých pláží. A co je na tom nejlepší? Všechny tyto pláže jsou od sebe vzdáleny do 15 minut. Druhá nejlepší věc? Na jedné z těchto pláží se nachází proslulá Kite pláž. Tato pláž je ideální pro kitesurfing a windsurfing. Můžete zde také absolvovat několik lekcí a naučit se, co ještě neumíte. Můžete se ze Santa Maria vydat k Punta Preta, což je písečný mys, kde se na Kapverdských ostrovech vyskytují největší vlny. Je to také místo, kde se pravidelně konají světové šampionáty v surfingu, windsurfingu a kitesurfingu.

Město Santa Maria, které má přibližně 6 tisíc stálých obyvatel, je situováno na jižním pobřeží ostrova Sal. Toto město je rozloženo na úzké pevnině, kde vzdálenost od západního k východnímu břehu činí jen necelé 4 kilometry. Díky tomu je Santa Maria ze tří stran obklopena Atlantským oceánem.

Pokud se cítíte odvážně, můžete si vyzkoušet i jiné sporty, jen upozorňuji, že je zde silný proud. A hlavně silné vlny, na ty opravdu pozor. Pokud plavčík vyvěsí červenou vlajku, okamžitě opusťte oceán. Pokud nechcete několikanásobnou zlomeninu paže, nebo jiné ošklivé zranění, kterého jsem byl bohužel svědkem u jedné mimořádně milé paní. S manželem a dětmi byli na 14denní dovolené ubytováni v hotelu pode mnou, každé, ráno jsme se zdravili před snídaní. Síla oceánu je nemilosrdná, vlny jí způsobily velmi ošklivé zranění a musela bohužel hned do Prahy. Takže nádherné a zároveň velmi nebezpečné můžou být vlny mocného Atlantiku. Ale to je jiný příběh, my jsme teď v Santa Maria na pláži.

Praia de Santa Maria. Tato pláž jako z katalogu cestovní kanceláře se táhne od centra Santa Marie na východě směrem k Ponta do Sinó na jihozápadě a její celková délka je přibližně 2 km.

Pokud uvidíte červenou vlajku, znamená to, že hrozí vysoké riziko silných vln nebo podmořských proudů. Doporučuje se nevstupovat do moře. Pokud spatříte červenobílou vlajku s kostkami, měli byste okamžitě opustit vodu a evakuovat se z pláže. Tato vlajka označuje extrémní nebezpečí.

Santa Maria má hned několik pláží, které lákají turisty z celého světa. Zde jsou některé z nich, které byste neměli vynechat. Pláž Santa Maria je nejznámější a nejpopulárnější. Její bílý písek a tyrkysově modré moře vás doslova ohromí. Můžete si zde odpočinout na lehátku, vykoupat se v mimořádně teplých vodách Atlantského oceánu nebo si vyzkoušet některé vodní sporty, jako je například surfování. Pokud se vedle vás v oceánu znenadání něco velkého objeví a pozoruje vás, nejspíš to nebude žralok, ale Kareta obecná, která zde po staletí připlouvá naklást vajíčka. Navštivte taky hřbitov mušlí na Shell Cemetery Beach.

Kite pláž je považována za jednu z nejlepších pláží v Sal, ale zároveň je to i oblíbené místo milovníků kitesurfingu. Kromě toho na ní můžeme najít stanici mořských biologů, kde dobrovolníci z celého světa pomáhají zachraňovat líhnoucí se želvy.

Pláž Kite Beach navštivte, pokud jste fanoušci windsurfingu nebo kitesurfingu, tato pláž je pro vás ideální. Silné větry a velké vlny vytvářejí perfektní podmínky pro tyto adrenalinové sporty. Ať už jste začátečníci, nebo zkušení surfaři, Kite Beach vám nabídne nezapomenutelné zážitky.

V noci se zde chodí pozorovat Karetu obecnou při kladení vajec a líhnoucí se želvičky a jejich boj o život hned po vylíhnutí. Mořští biologové – dobrovolníci z celého světa jim pomáhají přežít smrtící cestu do oceánu.

Pláž Ponta Preta je také oblíbenou destinací mezi surfaři. Silné vlny a větry zaručují adrenalinové jízdy na surfových prknech. Navíc pokud máte štěstí, můžete zde pozorovat i některé profesionální surfaře, kteří sem přijíždějí trénovat. Santa Maria je nejen rájem pro milovníky pláží, ale také nabízí bohatou kulturní a historickou scénu.

Kostel Igreja Católica de S. Maria se nachází v samém srdci Santa Marie a je jednou z nejvýznamnějších církevních budov na ostrově Sal. Jeho architektura je pozoruhodná a interiér je bohatě zdobený. Navštivte tento kostel a prožijte, spolu s místními nevšední zážitek. Kapverdské muzeum si nenechte ujít, pokud máte rádi historii a kulturu. Návštěva Kapverdského muzea v Santa Marii je pro vás nezbytností. Toto muzeum vám přiblíží historii a tradice Kapverdských ostrovů prostřednictvím artefaktů, fotografií a dalších zajímavých exponátů.

Malý kamenitý mol, který vyčnívá do moře, vizuálně rozděluje pláž na dvě oblasti. Pro cestování je nutné se pohybovat auty po prašných cestách vyprahlého ostrova, který nemá vlastní zdroj pitné vody.

Festival Santa Maria, o kterém jsem už psal, je každý rok v září. Mimochodem září je ideální období pro návštěvu města Santa Maria nejen kvůli festivalu, ale také kvůli vrcholící sezoně kladení vajec Karety obecné. Rozhodně navštívíte Santa Mariu během festivalu a nezapomeňte se na něj zastavit. Festival Santa Maria je každoroční událost, která slaví místní kulturu, hudbu a tanec. Připojte se k místním obyvatelům a oslavte s nimi jejich tradice a zvyky. Je to unikátní zážitek pravého afrického fesťáku.

Kromě krásných tyrkysových vod toho Santa Maria nabízí mnohem víc.

Město má jedinečnou kulturu a historii a oplývá přírodními krásami. Pokud máte rádi život ve stylu "No stres", Sal si zamilujete. Můžete zde navštívit památky, seznámit se s minulostí během prohlídek a prohlédnout si ruiny bývalé pevnosti. Nejlepší způsob, jak si prohlédnout všechna úžasná místa? Plavba po moři! Nabízí jiný pohled na ostrov a je to skvělý způsob relaxace. Z lodi si můžete prohlédnout podmořský život a uvidíte město i pláže z oceánu. Pokud budete mít štěstí a navštívíte ostrov během svátečního období, budete mít možnost spatřit ve vodách ostrova Sal žraloky, velryby, delfíny a mořské želvy. Já viděl želvy i žraloky, a to velmi, hodně velmi zblízka.

Můžete si vybrat, zda budete žraloky pozorovat na bezpečné vzdálenosti z pláže pomocí dalekohledu, nebo se odvážíte vstoupit do vody a sledovat je zblízka. Fotky, které můžete pořídit u žraločí zátoky v Santa Maria.

Když už jste v Santa Marii, nemůžete si nechat ujít místní gastronomické pochoutky. Zde jsou některé pokrmy, které byste měli ochutnat. Cachupa je tradiční kapverdské jídlo, které se skládá z kukuřice, fazolí, koření a dalších přísad. Je to plné chuti a zaručeně vás zahřeje. Lagosta grelhada si objednejte, pokud máte rádi mořské plody, určitě si v Santa Marii vychutnejte grilovaného humra. Nejlépe v restauraci na konci pláže, snadno ji poznáte podle obrovského červeného humra na fasádě restaurace. Je opravdu fantastický. S jemnou chutí a šťavnatým masem vám zaručeně zpříjemní pobyt na Salu. Grogue je místní alkoholický nápoj, který se vyrábí z cukrové třtiny. Je to silný rumový nápoj, který se často podává večer při západech slunce.

Vyzkoušejte ho a ochutnejte autentický kapverdský alkohol. Jen se vybavte kapverdským národním heslem "No stres", a to pro celý pobyt v Santa Maria.

Kromě nádherných pláží, kulturních památek a vynikající gastronomie Santa Maria nabízí také mnoho aktivit a zábavy. Santa Maria je skvělým místem pro potápění. Pod hladinami Atlantského oceánu se skrývá bohatý podmořský život. Podle místního průvodce se slovenskými kořeny Milana: "Zde lze spatřit vše, a v případě, že jsou v Santa Maria i angličtí turisté, tak i tučňáky 😊."

Na molu v Santa Maria můžete od místní ženy zakoupit kokos za 5 euro, který pro vás zručně zpracuje mačetou. Kromě toho vám nabídne možnost vyfotit se s ní.

Buďte odvážní jako já a objevte podmořský svět. Pokud jste surfaři, Sal je pro vás rájem. Mimořádně mocné vlny a konstantní vítr vytvářejí ideální podmínky pro surfování. Připojte se k místním surfařům a prožijte adrenalinové jízdy na surfových prknech. Prozkoumejte okolní ostrovy a jejich krásy během výletu na lodi nebo na katamaránu, tancujte a užijte si každý okamžik. Plavte se po moři, pozorujte delfíny a užívejte si nádherné scenérie.

Santa Maria je skutečným srdcem a středobodem dění na ostrově Sal. S nádhernými plážemi, bohatou kulturou, historií a širokou škálou aktivit nabízí tato malebná destinace vše, co potřebujete pro dokonalou dovolenou. Nechte se unést atmosférou a prozkoumejte všechny poklady, které Santa Maria a ostrov Sal mají ve své nabídce. Ať už jste milovníci pláží, dobrodružství, kultury, nebo gastronomie, Santa Maria vás zaručeně nadchne!

Molo Pontão de Santa Maria se táhne napříč od hlavní promenády. Každé ráno kolem desáté přijíždějí místní rybáři na svých barevných lodičkách, aby zde vyčistili a prodali svůj úlovek do restaurací a místním. Můžete zde pozorovat místní obyvatele a nasát atmosféru vůní ryb, oceánu a naprostého klidu. Pokud by vás přepadl hlad, můžete se posadit na terasu místního baru Olá Brasil na pláži. Doporučujeme vyzkoušet místní koktejl Caipirinha. A kokos od mistryně práce s mačetou.

V Santa Maria je typická koloniální architektura využívána jako obchody pro místní přistěhovalce, kterými jsou hlavně Senegalci. Snadno je lze odlišit od místních kreolů.

V Santa Maria se toho dá dělat víc než jen odpočívat na pláži. Je zde spousta aktivit, kterým se můžete věnovat. Každý najde něco pro sebe, od šnorchlování a potápění až po zip line – adrenalinovou mini turistiku s výborným doprovodným programem. Jen nezapomeňte na pokrývku hlavy a dostatek tekutin. Protože vedro a adrenalin při jízdě na laně vás vyčerpá a nezvládnete závěrečný tanec s místní kráskou na oslavu přežití této atrakce.

Tento jedinečný zážitek obohatí váš výlet do Santa Maria a stane se nezapomenutelnou součástí vaší návštěvy. Jeden z nejžádanějších, nabídne příležitosti k volnočasovým aktivitám a zábavě mimo hotel, vytvářeje tak momenty, které budou navždy v paměti.

Další části ostrova si můžete prohlédnout také v noci, kdy jsou vidět miliardy hvězd na obloze, chvíli si lehněte na noční pláži a dívejte se! Ten pohled vás zaručeně dostane – budete chtít přijet znovu.

Petr pro Videa z výletů