Keňa zrušila vízovou povinnost

31.01.2024

Cestování do Keňské republiky je pro mnohé cestovatele z České republiky vzrušujícím dobrodružstvím. Země nabízí nádhernou přírodu, bohatou divokou zvěř a jedinečné kulturní zážitky. Před odjezdem do této africké země je však důležité se řádně připravit a věnovat pozornost nejen praktickým informacím, ale i bezpečnostním doporučením. 


Nezapomeňte, že pokud plánujete cestovat a potřebujete k tomu elektronickou cestovní autorizaci, což je v podstatě jen hezký název pro turistické vízum, musíte mít k dispozici zaplacenou letenku a ubytování v destinaci. Systém to vyžaduje a pokud tyto podmínky nesplníte, vaši žádost nelze do systému úplně zadat. Je tu riziko, že pokud si například zaplatíte zájezd do Keni s cestovní kanceláří za 100 000 Kč a vaše elektronická cestovní autorizace nebude schválena, vaše peníze budou v ohrožení. 

Proto nezapomeňte, když budete uzavírat pojištění proti stornu zájezdu, zajistěte si, aby pokrývalo celou cenu zájezdu včetně všech nákladů, tedy i toho velmi drahého pojištění zprostředkovaného cestovní kanceláří.

Vstup do země a pobyt 

Od 1. ledna 2024 zavedla Keňská republika elektronický registrační systém eTA (Electronic Travel Authorisation), který nahradil vízovou povinnost. Všichni cestovatelé, včetně dětí, jsou povinni mít před zahájením cesty vydanou platnou elektronickou registraci. Pro držitele běžných pasů je registrace zpoplatněna částkou 32 USD. Registraci je nutné provést na oficiálních stránkách https://www.etakenya.go.ke/en. Na udělení keňského víza není právní nárok a správní poplatek za podání žádosti ve výši 32 USD (u všech žadatelů bez rozdílu, vč. dětí) je nevratný. Platná registrace neopravňuje ke vstupu na území Keni, konečné rozhodnutí je na keňské migrační službě. Elektronická registrace neumožňuje vykonávat na území Keni výdělečnou činnost, pro kterou je nutné získat příslušné povolení jiným způsobem. 

Bezpečnostní situace 

Keňa čelí bezpečnostním rizikům, zejména teroristickým útokům a vysoké míře kriminality. Extrémisté napojení na teroristickou skupinu aš-Šabáb jsou aktivní v regionu, a proto je nezbytné být vždy ostražitý, zejména v přeplněných oblastech a na veřejných místech. Dodržujte pokyny místních úřadů a během pobytu v Keni buďte připraveni na přísná bezpečnostní opatření. 

Cestování v zemi

Cestování po silnici může být v Keni rizikové kvůli špatnému stavu některých silnic a chaotickému provozu. Doporučuje se nepohybovat se po velkých městech pěšky, zejména v noci, a vyvarovat se návštěv chudinských čtvrtí. Při cestách autem mějte vždy zamčené dveře a zavřená okna. Pokud je to možné, vyhněte se cestování v noci. 

Zdraví a hygiena 

Před odjezdem do Keni se doporučuje konzultovat očkování s lékařem. Při příletu z některých afrických destinací je vyžadováno platné očkování proti žluté zimnici. V zemi je důležité pít výhradně balenou vodu a dodržovat základní hygienická pravidla. 

Místní zvyklosti a kultura 

Keňa je kulturně bohatá země s různorodým obyvatelstvem. Je důležité respektovat místní zvyklosti a kulturu, zejména v muslimských oblastech, kde se doporučuje konzervativnější oblečení. Informujte se o místních tradicích a zvyklostech, abyste předešli nedorozuměním. 

Finanční prostředky a platby 

Keňský šilink je volně směnitelný. V zemi existuje rozsáhlá síť směnáren. Platby v hotovosti nejsou v některých případech (např. vstupy do národních parků) přijímány, připravte se tedy na používání kreditních karet nebo systému mobilních plateb M-Pesa. Cestování do Keni může být nezapomenutelným zážitkem, pokud se na něj řádně připravíte a budete dodržovat bezpečnostní opatření. Respektujte místní zvyky a kulturu, sledujte pokyny místních úřadů a užijte si vše, co tato nádherná země nabízí.

Odkazy: Víza - režim vstupu | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (gov.cz)