Když má dovolená styl, ale vzpomínky na ni jsou studené a zcela bez emocí

08.10.2023

Určitě pořídíte fotografie kouzelných domů, náměstí, palem a přístavů. Tyto obrázky mají pak svůj jedinečný význam, protože zvěčňují ten okamžik, tu jedinečnou chvíli, které tvoří náš úžasný život. Něco takového nikdy Pixabay nedokáže zachytit.

Pravděpodobně se setkáváme dnes poprvé, můžete mi říkat skeptický průvodce. Mé oblíbené zbraně? Zdravý úsudek, kritické myšlení, mírný cynismus a hluboká láska k cestování. Dnes vás provedu svým skeptickým pohledem na jeden skvost - Malagu.

Malaga, známá nejen jako rodiště Pabla Picassa, ale také jako oáza slunce, moře a krásy ve Španělsku. Dnes jsem narazil na jeden článek o Malaze. Autor – žena, Jana se snažila vystihnout tuhle perlu s takovou vášní a detaily, že jsem se velmi rychle v duchu ocitl zpátky v červnu letošního roku na dovolené, v mé představivosti. Ale počkejte, jsem přece skeptik! Takže jsem si vzal svůj "skeptický mikroskop" a začal drilovat hlouběji. Dovolená, která má styl? Jenom? Žádné emoce? 

Autorka článku líčí Malagu jako stylový ráj na zemi, ale nějak mi nesedělo, že všechna její fakta a fotografie pocházely pouze z Wikipedie a fotobanky Pixabay. Připadalo mi to jako kdyby představil Paříž pouze skrze Eiffelovu věž a Louvre. Je to opravdu vše, co Malaga nabízí? S tím se přeci nemohu smířit! Malaga je tak mnohem víc, než jen centrum umění a tradice. Je to město s bohatou historií, kde se mísí různé kultury a vytvářejí jedinečnou atmosféru.

Malaga je krásné město s nádherným přístavem, odkud vyrážejí katamarány různých společností třikrát denně na sledování západu slunce. Poslední den mého pobytu, ale bohužel právě pršelo. I tak to stálo za to.

Malaga je jako piknikový koš plný nejrůznějších pochoutek. Je to jako když si sednete na pláž, otevřete koš a začnete vyndávat lahodné kousky – tady máme šťavnaté olivy, tamhle voňavé sýry, pikantní chorizo, osvěžující sangrii a na závěr zákusek plněný krémem a ovocem.

Autorka článku chce čtenáře nalákat, ale já jsem zjistil, že pokud se podíváte pod pokličku, objevíte mnohem více. Skepticismus mi v tomto případě pomohl nejen filtrovat informace, ale také objevit mnohem širší a detailnější obraz Malagy. Ale nevěřte mi na slovo, vyzkoušejte to na vlastní kůži. Zkuste být skeptičtí a pátrejte, zkoumejte, objevujte. Cestování je přeci dobrodružství, tak proč se ho nezúčastnit s plným nasazením? A kdo ví, možná objevíte něco, co bude stát za to sdílet s ostatními. Ať už je to malá kavárna ukrytá v úzkých uličkách, nebo tajemství, které skrývá historie města.

Malaga je krásné město s nádherným přístavem, odkud vyrážejí katamarány různých společností třikrát denně na sledování západu slunce. Poslední den mého pobytu, ale bohužel právě pršelo. I tak to stálo za to.

Ah, Malaga! Město, které je stejně výjimečné, jako jeho jméno – jakýsi exotický zvuk, který evokuje obrazy západu slunce, mořské vlny a kouzelné atmosféry cirkusu nebo možná já jsem jen ten, kdo takto extravagantně vnímá jména měst. Malaga známá svým naprosto zvláštním a jedinečným uměleckým stylem. Malaga je totiž také oáza slunce, moře a krásy. Představte si to: jste obklopeni nádhernými písečnými plážemi, horami a historickými památkami, které očarují každého návštěvníka.

Nedávno jsem četl o Malaze jiný článek a cítil jsem se, jako bych byl součástí nějakého románu Gabriela Garcíi Márqueze.

Malagu popsal s takovou vášní a detaily, že jsem měl pocit, že vidím ty barevné budovy, slyším šumění moře a cítím vůni španělské kuchyně. Ale počkejte, než se nechám unést svou fantazií, musím si vzít svůj skeptický mikroskop.

Malaga: Zná naše příběhy. Zná naše touhy. Její rukopis je unikátní, její svět je plný fantastických motivů. Místa všedního života proměňuje v divoké pralesy. Záměrně text připravuje jako skládačku z mnoha zdánlivě bezvýznamných epizod. Každý kousek je důležitý, žádný není bezvýznamný. A když se konečně spojí dohromady, vznikne něco nádherného – obraz, který nám vykresluje svět, jak ho vidí.

Kdo by si pomyslel, že budu jednou analyzovat článek o Malaze s takovou intenzitou, jako by to byla nějaká vědecká studie? Ale co můžu dělat, jsem přece skeptik! Nechci být unesen slovy autorky, chci znát pravdu. Začal jsem tedy zkoumat detaily. Písečné pláže? Ano, Malaga má nádherné pláže, které jsou jako magnet pro turisty. Majestátní hory? Ano, obklopeny jsou nádhernými horami, které jsou jako strážci tohoto krásného města. Historické památky? Ano, Malaga je plná historických památek.

Když jde o počet slunečných dní, Malaga je na vrcholu žebříčku ve Španělsku. Takže pokud hledáte místo, kde si můžete užít slunce, moře a krásy, Malaga je tím pravým místem. Ale povíme si to upřímně, každé místo má své stinné stránky. Takže ano, jsem skeptik. Ale musím uznat, že Malaga je skutečně oázou slunce, moře a krásy. Takže když se někdy ocitnu v oblaku cestovatelské představivosti, vím, kde najít svůj kousek ráje na zemi.

Vážení čtenáři, považte můj dnešní příspěvek za opravdu tučnou rybu na háku! Dnes vás totiž vezmu na cestu do krásného města na jihu Španělska, do Malagy. Byl jsem tam, takže moje dojmy a zážitky nejsou jen z mé hlavy - i když na tom nic není viz Jana Veselá, Julius Verne i Karel May. Omluvte mou malou předehru básnickou, ale věřte mi, Malaga je město, které vás inspiruje k větším výšinám než jen k tomu přejít pěšky z jedné strany pěší zóny na druhou.

Musíte se beznadějně zamilovat do města samotného, do kaváren, vznešeného klidu, ulic a nechat město na vás působit tak, že pak nemůžete o něm psát tak chladně a bez emocí, jako byste popisovali sobotní úklid s tchýní na chatě.

Musíte se beznadějně zamilovat do města samotného, do kaváren, vznešeného klidu, ulic a nechat město na vás působit tak, že pak nemůžete o něm psát tak chladně a bez emocí, jako byste popisovali sobotní úklid s tchýní na chatě.

Čas se zde neřídí Newtonem nebo Einsteinem. To město je čaroděj, který dokáže manipulovat se časovou osou jako s hračkou. A co je jeho základním tématem? Je to láska, je to smrt, je to samota, je to stárnutí. Základní, ale ne banální.

Víte, jak jsem o Malaze poprvé slyšel? Přečetl jsem nějaký článek, který popisoval toto město jako ráj na zemi. Malaga je jako bohatě vybavený piknikový koš na prosluněné pláži. Otevřete víko a uvnitř naleznete tolik různých chutí, barev a vůní, že nebudete vědět, kde začít. Každý koutek tohoto města má svůj vlastní příběh, jakousi speciální ingredienci, která přidává do piknikového koše svůj jedinečný vkus. Představte si, že se procházíte úzkými středověkými uličkami, obklopeni bílými domy zdobenými květinami. Každý krok vás vtáhne do hlubší a hlubší vrstvy historie. Za každým rohem je něco nového k objevení, ať už je to starobylý kostel, tradiční bodega nabízející lahodné tapas, nebo třeba jen starý muž hrající na kytaru.

A co teprve pevnost Alcazaba! Tato maurská pevnost je jako impozantní klenot, který korunuje město. Její vysoké zdi a elegantní zahrady jsou jako sladké ovoce v našem piknikovém koši. Při prohlídce této pevnosti máte pocit, že se nacházíte v jiném světě, světě plném tajemství a krásy. A pak je tu přístav. Stojíte na jeho kraji, s výhledem na šumící moře a nekonečný horizont. Je to jako poslední kousek – sladký zákusek, který dokonale zakončí den. Naprosto jedinečné a okouzlující místo. Je plné překvapení a krásy, které vás nutí k tomu, abyste se do něj znovu a znovu vraceli. Vydejte se tam a zažijte to sami! Věřte mi, pokud hledáte cestovatelskou inspiraci, Malaga je ta správná volba!

Sedím na balkonu svého pokoje v hotelu a koukám na ostře modrou oblohu. Je to jeden z těch dnů, kdy je slunce tak silné, že byste si mohli vysušit prádlo na zábradlí balkonu během jednoho oběda. V mé ruce je sklenice studeného europiva a v uších zvuky živé flamenkové hudby. Ano, dámy a pánové, Malaga, perla – podle Jany, klenot – dle mého Andalusie. Moje město, které je tak plné, že byste mohli napsat knihu jen o těch dojmech. Hned jak se vrátíte domů.

Kouzelné stavby, domy, náměstí palmy a přístav. Si určitě vyfotíte, ty fotky pak mají zvláštní význam. Jsou zvěčněním toho momentu, té neopakovatelné chvíle, ze kterých se skládá tak nádherný život. To žádný Pixabay nedokáže.

První věc, kterou můžete udělat, je ignorovat turistické brožury a nechat se unést ulicemi. Procházíte starobylými, úzkými uličkami, kde se zdánlivě nic neděje, a pak najednou narážíte na malé náměstí plné života. Na jednom z těchto náměstích, jsem objevil kavárnu El Secreto. Není v žádném průvodci, ale káva tam chutná tak dobře, že by mohla způsobit kávovou revoluci. A ti lidé! Úžasní.

Myslím, že jednou z věcí, které mě na Malaze nejvíce fascinují, je to, jak se historie mísí s moderním životem. Při procházce městem narazíte na římské amfiteátry, maurské pevnosti a barokní kostely, vše ponořené do pulsujícího rytmu současného života. Je to jako průchod časovým tunelem, kde se minulost a přítomnost splývají v důstojném tanci.

Nenechávejte trip katamaránem na poslední chvíli. Teď se musím vrátit do Malagy, jelikož mě město potrestalo deštěm právě v okamžiku západu slunce. Přesto, divoké tance na mokré palubě, silné nápoje s anglickými turisty jsou téměř stejně zážitkové jako sledování zapadajícího slunce nad mořskou hladinou.

A pak je tady moře. Na pláži Playa de la Malagueta jsem strávil několik dní jen pozorováním, jak se vlny líně válejí na pobřeží a slunce mění barvu písku z hřejivě zlaté na růžově oranžovou a pak na sytě červenou. To je místo, kde si uvědomíte, že život je příliš krásný na to, abyste ho trávili jen čtením fádních recenzí na TripAdvisoru.

Takže, přátelé skeptici, žádám vás: Nechte své pohodlí, vydejte se do Malagy a dovolte, aby vás město samo překvapilo. Budou zde tajemství, budou zde překvapení a možná nějaké dobrodružství. A nezapomeňte mi napsat, jaké tajemství to bylo - pevně věřím, že bude plné emocí. Protože jak říká staré španělské přísloví: "Není větší radosti, než sdílet tajemství s přítelem."

Jana Malá, pro Videa z výletů Petr