Istanbul v dešti

28.05.2023

Jaroslav byl vždy fascinován mystikou a krásou Istanbulu. Bylo to město, které se zdálo být zahaleno tajemstvím a zázrakem, s bohatou historií a kulturou, která ho lákala k prozkoumání. Rozhodl se tedy vydat na cestu do této exotické destinace a poznat vše, co Istanbul nabízí.

Jak poznat skutečný Istanbul?

Příběh o cestě do Istanbulu, ohromujícího a pulzujícího města nabitého energií. Rušné ulice a zvuky lidí, kteří se věnovali svému každodennímu životu, vůně vynikajících jídel, seznámení s místním, které umožnili poznat pravý Istanbul. Fotografie a příběh nám poslal Jaroslav z Brna a pro Videa z výletů převyprávěl Petr.

foto Jerry Hradil 

Jaroslava vždy fascinovala tajemná země Turecko. Zvyky, jídlo a lidé ho fascinovali a toužil je poznat na vlastní kůži. Když se mu naskytla příležitost vycestovat do Istanbulu, chopil se příležitosti. Do tureckého největšího města přijel s velkým očekáváním a nebyl zklamán. Město bylo směsicí starobylého a moderního, s rušnými trhy a působivou architekturou na každém rohu. Celý den strávil prohlídkou Hagie Sofie a Modré mešity, ochutnával chutě turecké kuchyně a ztrácel se ve spleti uliček Velkého bazaru.

Jaroslav byl vždy fascinován mystikou a krásou Istanbulu. Rozhodl se tedy vydat na cestu do této exotické destinace a poznat vše, co Istanbul nabízí.

Jednou večer Jaroslav narazil na malou kavárnu poblíž Bosporské úžiny. Byla plná místních lidí, kteří se smáli a povídali si turecky. Objednal si šálek turecké kávy, posadil se a nasával živou atmosféru. "O čem se asi ti příjemní lidé baví?" pomyslel si. Když usrkával kávu, přistoupil k němu starší muž. Mluvil lámanou angličtinou, ale podařilo se mu s Jaroslavem navázat rozhovor. Povídali si o svých cestách, rodinách a nadějích do budoucna.

Rušné ulice žily zvuky lidí, kteří se věnovali svému každodennímu životu, a vzduchem se linuly vůně vynikajících jídel, které ho lákaly ochutnat vše, co viděl.

Jak večer pokračoval, Jaroslav si uvědomil, že získal nového přítele. Muž ho pozval na druhý den k sobě domů a slíbil mu, že mu ukáže skutečný Istanbul. Jaroslav souhlasil a toužil po dalších dobrodružstvích. Druhý den ho muž vyzvedl ve svém starém Volkswagenu Brouk a odvezl ho na okraj města. Zastavili v malé vesnici, kde muž představil Jaroslavovi svou rodinu a přátele. Jedli domácí turecké jídlo, pili čaj a smáli se spolu, jako by se znali už léta.

Prozkoumal rušné trhy, ochutnal vynikající pouliční jídlo a navštívil i některé z ikonických památek města. Ale byli to lidé, které cestou potkával, a díky nimž byl jeho výlet skutečně nezapomenutelný.

Když se Jaroslav loučil se svým novým přítelem a jeho rodinou, uvědomil si, že jeho cesta do Istanbulu byla víc než jen dovolená. Poznal pravého ducha Turecka, vřelost a štědrost jeho obyvatel. A věděl, že na to bude rád vzpomínat. Když Jaroslav nastupoval do letadla zpět do Brna, nemohl se ubránit myšlence, kolik dalších skrytých klenotů na světě čeká na své objevení. A slíbil si, že bude pokračovat v objevování, v objevování a že na své cestě bude získávat nové přátele.

Už tehdy věděl, že ať už ho jeho cesty zavedou kamkoli, Istanbul bude mít v jeho srdci vždy zvláštní místo.

Fotografie a příběh nám poslal Jaroslav z Brna a pro Videa z výletů převyprávěl Petr

Istanbul je největší turecké město

Petr, Pixabay

Vydejte se s průvodcem na prohlídku dvou nejznámějších istanbulských památek: Modré mešity a Hagie Sofie. Vychutnejte si úvod do Sultanahmetu a Hipodromu, kde budete s průvodcem svědky místního života. Představte si, že jste objevitelé tajemných pokladů v zemi nekonečných příběhů, kde průvodce je váš mapující kompas a prohlídka dvou ikonických istanbulských památek - Modré mešity a Hagie Sofie - je klíčem k odhalení fascinujícího světa Sultanahmetu a Hipodromu. Jak se ponoříte do místního života, budete jako archeologové odhalovat vrstvy historie a kultury, které vytvářejí barevný gobelín tohoto jedinečného místa.

Istanbul je jako barevný gobelín, kde se nitě východu a západu proplétají do nekonečna, vytvářejíce jedinečný vzor plný byzantských zlatých tónů a osmanských stříbrných akcentů. Jeho rušné ulice a listnaté zahrady jsou jako pokladnice eklektických překvapení, ve které každý klenot představuje odlišnou kulturu, historii a tradici.

Vstupte do nejvýznamnějšího muzea Turecka a Balkánského poloostrova. Vychutnejte si prohlídku s průvodcem uvnitř a prohlédněte si muzeum se čtyřmi nádvořími včetně Audienčního sálu, Nejvyššího dvora, historické kuchyně a Klenotnice. Prozkoumávání paláce Topkapi s průvodcem je jako vstup do tajemného labyrintu plného pokladů se zkušeným průvodcem, který ti otevře tajnou cestu, aby ses vyhnul davu turistů a mohl si naplno vychutnat krásu a historii tohoto fascinujícího místa. Objevte fascinující historii a architekturu nejznámějších istanbulských památek během této kombinované soukromé prohlídky baziliky Cisterna a paláce Topkapi s průvodcem.