Barcelona - Prostitutky a pouliční prodejci na ulici, bez ostychu spolu koexistují

03.09.2023

Představte si, že jste na pokraji velkého, nádherného lesa, plného cest, zvířat, květin, tajemných skrytých pokladů a nekonečných dobrodružství. Nebudete však vstupovat do tohoto lesa sami a bez přípravy. Mám pro vás mapu a kompas, abyste se v tomto lesa neztratili, ale naopak objevili všechno, co má tento les nabídnout. Tento les je Barcelona a náš průvodce je vaše mapa a kompas.

Jste na správném místě, pokud se vám zamlouvá myšlenka návštěvy Barcelony. Toto katalánské letovisko je jedno z nejproslulejších a nejžádanějších destinací nejen v Evropě, ale i na celém světě. Jméno Barcelona v sobě skrývá mnoho kouzel, která jsou připravena vás překvapit.

Barcelona je město, které oplývá bohatou architekturou. Skrývá v sobě nepřeberné množství architektonických skvostů, které si zamilujete na první pohled. Od fascinujících děl Gaudího, přes středověké gotické katedrály, až po elegantní modernistické stavby, které dotvářejí nezaměnitelný charakter tohoto města.

Barcelona není jen o architektuře. Je to město plné památek a zajímavostí, které stojí za to vidět. Každý roh, každá ulice a každá čtvrť v Barceloně má svůj vlastní příběh, který čeká, až jej objevíte. Od starobylých římských ruin, přes historické muzea, až po moderní umělecké galerie - v Barceloně na vás čeká svět plný dobrodružství a objevování.

Ale ani milovníci nákupů a gastronomie v Barceloně nezůstanou na suchu. Tohoto katalánského klenotu totiž zdobí také nespočet obchodů, restaurací a barů. Ať už hledáte nejnovější módní trendy, chutnou paellu, nebo skleničku místního vína, Barcelona vám to všechno nabídne.

V příběhu a průvodci najdete všechny důležité informace, rady a tipy, které potřebujete před cestou do Barcelony vědět. Je připraven tak, aby vám co nejlépe pomohl naplánovat vaši návštěvu a aby vám umožnil co nejvíce si ji užít. Tak neváhejte, a vydejte se objevovat kouzlo Barcelony!

Prostitutky a pouliční prodejci na ulici, bez ostychu spolu koexistují 

Naše ubytování disponovalo klimatizací a malým balkónem, který nám poskytoval fascinující pohled na noční ruch v ulici pod balkonem. Neuvědomovali jsme si hned, že se nacházíme v takzvané uličce lásky.

Po krátké debatě jsme se s přáteli rozhodli uskutečnit poznávací výlet ve třech. Náš výběr padl na Barcelonu. Plánovali jsme si detailně prohlédnout město a také si užít koupání na městských plážích. Naším výchozím bodem bylo letiště Bratislava a po krátkém letu jsme se ubytovali v hotelu Rambles by Pillow, což je dvouhvězdičkový hotel situovaný přímo v centru Barcelony, nedaleko Museum Of Wax Barcelona. Nebyli jsme zvyklí utrácet velké peníze za hotely, když jsme věděli, že tam trávíme minimum času. To byla naše první návštěva Barcelony, tak jsme chtěli každý okamžik využít k prozkoumání města.

Ale, když jsme poprvé spatřili náš pokoj, byli jsme trochu překvapeni. Byl to mini pokoj, který měl sotva dostatek prostoru pro dva lidi. Koupelna byla společná pro tři pokoje na patře, což jsme byli připraveni snést. Ale to, co nás překvapilo, bylo to, že jeden z pokojů byl obýván nedefinovaným počtem lidí a měl asi 12 patrových postelí. Tenhle pokoj měl naštěstí svou vlastní koupelnu. Takže jsme se v podstatě měli dělit o koupelnu jen s jedním dalším dvoulůžkovým pokojem na našem patře, který měl také přistýlku, stejně jako my tři. Ale ráno to bylo úplně jiné – u koupelny se tvořila dlouhá fronta. Po více než čtvrt hodině čekání jsem se zeptal recepčního, kluk v mém věku s dredy, který celé dny na recepci trávil kouřením všeho možného, jestli nemají ještě někde jinou koupelnu.

"Oh, sí, sígueme, tendrás una ducha extra para ti solo. Vamos, vamos," odpověděl a už mě táhnul za loket sebou. K mému překvapení mě zavedl do toho pokoje, do toho s nejasným počtem hostů a asi 12 patrovými postelemi. Pokoj byl plný. Všichni spali tak tvrdě, že se vůbec neprobudili, když jsem se sprchoval. Při odchodu jeden ze spících hostů pokoje líně zvedl hlavu a s polo otevřenými ústy řekl směrem ke mně: "Vuelve mañana, amigo. No usamos mucho el baño, así que no seas tímido y vuelve mañana por la mañana. Sí, no tienes que esperar."

Byla to milá nabídka, ale všechny ostatní dny a noci byla koupelna vždy volná, takže nebylo nutné jeho nabídku využít. Náš pokoj měl klimatizaci a malý balkón, z něhož bylo zajímavé sledovat noční život. Netušili jsme, že se jedná o milostnou uličku. Byla dost tmavá, takže spíš, než sledování to bylo poslouchání. Jakmile svítalo, přijely čisticí vozy a ulici umyly proudem vody, a pravděpodobně i nějakou silnou dezinfekcí. Poté se otevřely obchůdky a po noční směně prostitutek a transvestitů přišla denní směna prodejců suvenýrů a kavárniček. My jsme šli na snídani.

Naštěstí, když vám je 25, není nezbytné v noci spát. A my jsme za ten týden opravdu moc nespali. Přes den jsme prozkoumávali město a v noci jsme chodili do barů a na diskotéky. Několikrát jsme využili i městské pláže. Barcelona nabízí řadu zajímavých míst a jedním z nejzajímavějších je bezpochyby nejznámější ulice Barcelony La Rambla, která začíná u přístavu Port Vell a končí na náměstí Plaça de Catalunya. Rušná ulice dlouhá více než kilometr uchvátí snad každého, kdo ji navštíví. Jedinečným zážitkem je nejenom příjemná procházka, ale především to, co se na ní odehrává. La Rambla je ve dne i v noci plná prodejců, umělců, živých soch a různých pouličních představení.

El Raval je součástí užšího centra Barcelony a nachází se západně od La Rambla. Tato bohémská čtvrť s mnoha úzkými uličkami je jako stvořená pro procházky a objevování různých kultur, které zde žijí bok po boku na malém prostoru. Na rozdíl od sousedního historického a upraveného Barri Gotic, El Raval nabízí ostrý kontrast. Místní tuto oblast často nazývají Barri Xinés neboli Čínskou čtvrtí, přestože zde žijí komunity z mnoha jiných zemí a vytvářejí tak zajímavou kulturní směsici. Můžu klidně zmínit, že El Raval, i přes svou různorodost, není nebezpečná čtvrť a můžete se zde v klidu procházet kdykoliv během dne.

El Raval je známý svým pulzujícím nočním životem, kdy malé bary, restaurace a kabarety zůstávají otevřené až do časných ranních hodin. Totéž platí pro různé asijské obchůdky.

Jednou z charakteristických vlastností El Ravalu je také pouliční prostituce, kterou jsme měli přímo pod nosem. Ale ve Španělsku je to legální a běžné, takže proč ne. Někdy to vede k neobvyklým scénám, kdy prostitutky, pouliční prodejci a místní obyvatelé, kteří hrají karty na ulici, bez ostychu koexistují do pozdních nočních hodin.

Barceloneta, kdysi chudá rybářská vesnice, se nachází jen několik metrů od centra města. Na tomto místě byly vybudovány nádherné pláže, moderní přístav a ulice plné restaurací, kaváren a klubů. Barceloneta je nyní považována za jednu z hlavních atrakcí Barcelony. Oficiální název pro nejobsáhlejší část čtvrti je Pláž Barceloneta, ale obecně se pod tímto názvem rozumí i sousední pláže Somorrostro, Sant Miquel a Sant Sebastia, které jsou s Barcelonetou propojeny. Společně tvoří pásmo pláže dlouhé více než 2 km.

Pobřeží nabízí pěší promenádu obklopenou restauracemi, bary, obchody a kluby. Nejživější část Barcelonety se nachází přímo v centru na původní pláži, kde je možné se bavit až do pozdních nočních hodin.

Pláž je umístěna pouhých 0,5 km od historického centra Barri Gotic a La Rambla, a je snadno dostupná pěšky z většiny hlavních památek nebo veřejnou dopravou. Nebo jako my můžete navštívit Port Vell, starý přístav. Tady se můžete procházet podél klidného přístavu po krásných nových promenádách, pobavit se v nákupních centrech nebo akváriu, či obdivovat sloupy lanové dráhy. Nejznámějším dílem slavného architekta Gaudího je chrám Svaté rodiny, nebo chcete-li La Sagrada Família. Tato stavba, která je považována za ikonu města, je stále v procesu výstavby, která začala již v roce 1882. Dalším významným Gaudího dílem je úžasná stavba Casa Milá.

I když nemáte k dispozici luxusní pětihvězdičkový hotel s vlastní sprchou, stále si můžete naplno užít Barcelonu, ať už přes den, nebo v noci, a budete chtít se tam vždy vrátit, dokud jste mladí. Nicméně doporučuji vyhnout se letním měsícům. My jsme měli dojem, že se ve městě o prázdninách doslova vaříme.

Radek, Dolní Kounice, pro Videa z výletů Petr