Bali - průzkum malebného indonéského ráje

11.07.2023

Bali je indonéský ostrov. Je nejzápadnější z Malých Sund, leží mezi Jávou na západě a Lombokem na východě. Bali tvoří spolu s několika malými ostrovy jednu ze 34 indonéských provincií, hlavním a největším městem je půlmilionový Denpasar na jihu ostrova. 

Bali – hlavní cíl naší cesty. Říká se, že na ostrově je snad 300.000 chrámů. Věřím tomu. Ono taky za chrám je označován každý i docela malý chrám velikosti třeba garáže i menší, který má rodina u svého příbytku. Prostě to k domu patří, jako jsme my dřív na vesnici u domu měli králíkárnu nebo kurník. Ovšem jsou zde i chrámové komplexy veliké jako fotbalový stadion nějakého velmi významného týmu.

Na Bali se připravte na to, že pokud chcete něco vidět, tak musíte mít v pořádku především kolena a taky kyčle. Jde tady o nekončící túry po schodech a schodištích, kde jednotlivé stupně jsou značně nepravidelně vysoké a mnohdy je výška schodu výš než koleno vaší druhé nohy. Takže je to jako fakt pořádná rozcvička. Ale ty chrámy a údolí s vodopády a další krásy stojí rozhodně za tu vynaloženou námahu.

Na Bali je skvělá příroda a rostliny, které domy pracně pěstujete a jste šťastní, že vůbec rostou zde bují a kvetou do neuvěřitelných rozměrů a jsou na každém kroku. Prostě jsou tu doslova jako doma. 😊

Hodně se zde pěstuje rýže, která je hlavní potravinou zdejších lidí a nádherná a fotogenická rýžová pole potkáváte na každém kroku. Jedna oblast je zapsána i na seznam kulturního dědictví UNESCO. Mnohdy jsou ale jiné plantáže ještě zajímavější. Jak už to tak bývá.

Na Bali jsou velmi srdeční lidé. A dobře se tady dá najíst. Opět dejte přednost stánkům nebo pojízdným prodejcům – třeba baksi. Hutný kuřecí vývar, do kterého si poručíte všelijaké příměsi. Restauraci doporučuji v případě, že nabízejí zdejší specialitu – babi guling. Na rožni pečené sele. To je prostě věc, co zde musíte ochutnat.

Jinak každou chvíli narazíte na prodejny potravin a nápojů, takže není problém se nakrmit a napojit i tímto způsobem. Ale vzhledem k tomu, co jsem psal o zdejší přírodě – pijte raději fresh ovoce. Tady stojí úplný pakatel ve srovnání třeba s Colou nebo pivem.

Byl jsem už na mnoha místech světa. Někam nevidím důvod se vracet. Někam bych klidně zajel ještě někdy znovu. Bali se stalo místem, kam bych zajel klidně ještě i několikrát. A to přesto, že ne všechny pláže jsou jako z katalogu cestovek a často se brodíte doslova do půli lýtek v naplaveném sajrajtu a odpadcích. Inu – Asie. To k tomu tak nějak patří… 😊