Adršpašsko-teplické skály

16.06.2024

Adršpašské skály jsou propojeny s Teplickými skalami v souvislou plošinu, od které je odděluje sedm kilometrů dlouhý kaňon Vlčí rokle. Tento region nabízí až 90 metrů vysoké skalní věže, hluboké soutěsky, malebný vodopád a dvě jezírka. Celá oblast je přístupná po zpoplatněné okružní turistické trase.

foto Tomáš Bezucha

Největší skalní město v Česku

Česká republika je zemí bohatou na přírodní krásy, ale jedním z jejích nejúchvatnějších přírodních skvostů je bezpochyby Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Toto úchvatné skalní město se nachází v severovýchodních Čechách, konkrétně v okrese Náchod v Královéhradeckém kraji, a patří k nejnavštěvovanějším přírodním cílům nejen v České republice, ale i v celé Evropě.

Vstup do kouzelného světa skal

Jakmile vkročíte do této rezervace, přenesete se do úplně jiného světa. Světa tisíců skalních věží a stěn, kde příroda vytvořila fascinující scenérii, která vám vyrazí dech. Nejvyšší věž, Milenci, dosahuje úctyhodné výšky 81,4 metrů. Nejenže můžete obdivovat monumentální skalní útvary, ale také se těšit na nádherné výhledy do okolní krajiny, které vás nenechají na pochybách o tom, že jste se ocitli na výjimečném místě.

Působivý Velký vodopád a kouzelné jezírko

Jedním z dominantních prvků této rezervace je Velký vodopád, který padá z výšky 16 metrů a vytváří dramatický přírodní prvek, který láká fotografy i milovníky přírody. Vodopád působí zvláště magicky v období vyšších srážek, kdy jeho síla kulminuje a vytváří osvěžující oázu v srdci skalního města.

Neodolatelným lákadlem je malebné jezírko s průzračně čistou vodou. Procházkou kolem jezírka se můžete nechat unášet klidem a tichou atmosférou, kterou narušují jen jemné vlnky na hladině a šumění vody.

Úzké uličky a skalní labyrinty

Adršpašsko-teplické skály jsou také proslulé svými úzkými průchody a skalními labyrinty, které vás zavedou do tajuplných míst a nabídnou nevšední dobrodružství. Jednou z nejznámějších uliček je průchod široký pouze 50 centimetrů, který prověří vaši obratnost a odvahu.

Obec Adršpach

Při návštěvě této přírodní rezervace byste neměli minout obec Adršpach, která se nachází v těsném sousedství skalního města. Tato malebná obec leží pod zříceninou hradu Adršpach a nabízí ideální výchozí bod k objevování přírodních krás rezervace. Adršpach má 493 obyvatel a rozlohu 1971 hektarů, čímž si udržuje svůj venkovský charakter i přes významný turistický ruch.

Krása, která učaruje na první pohled

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály je místem, které by měl na svém seznamu navštívených míst mít každý milovník přírody. Ať už vás lákají vysoké skalní věže, úchvatné vodopády, klidná jezírka nebo tajuplné průchody, toto skalní město vám nabídne zážitky, na které nezapomenete. Přijeďte objevit kouzlo české přírody, které vás okouzlí na první pohled a zanechá ve vás nezapomenutelné vzpomínky.

Tomáš Bezucha a Videa z výletů