Oslo - cinkání sklenic a řinčení příborů

15.07.2023

Oslo, hlavní město Norska, je rušné město, které v posledních letech zažívá rychlý růst počtu obyvatel. Poslední oficiální údaj o počtu obyvatel města Oslo ke 3. čtvrtletí roku 2022 je 707 531, přičemž k 31. březnu 2022 měla obec 702 543 obyvatel. V širší městské oblasti města žije více než milion obyvatel. Tento nárůst počtu obyvatel se připisuje jak přistěhovalectví, tak zvýšení počtu obyvatel norského původu.

Oslo je známé vysokou kvalitou života, ale má také pověst druhého nejdražšího města na světě. Hustota zalidnění ve vlastním městě je 1 400 lidí na kilometr čtvereční a v městské zástavbě 3 300 lidí na kilometr čtvereční. Navzdory těmto vysokým životním nákladům se do Osla stále stěhují lidé z celého světa.

Nejpočetnějšími etnickými menšinami v Oslu jsou Pákistánci, Švédové, Somálci a Poláci, přičemž téměř 30 % celkové populace tvoří přistěhovalci. Nejvíce přistěhovalců žije na předměstích Sondre Nordstrand a Stovner og Alna, a to 50 %. Stojí za zmínku, že ačkoli podle údajů ze sčítání lidu je 70 % obyvatel Osla etnicky norského původu, město se stále může pochlubit významným počtem přistěhovalců.

Prognózy vývoje počtu obyvatel Osla jsou nejisté a pohybují se v závislosti na různých předpokladech od poklesu na odhadovaných 662 000 obyvatel v roce 2050 až po 800 000 obyvatel v roce 2030 nebo 2046. Jisté však je, že Oslo zažívá rychlý populační růst, přičemž počet přistěhovalců roste rychleji než počet rodilých Norů.

Celkově růst počtu obyvatel Osla odráží jeho status globálního města, které slouží jako vládní a hospodářské centrum Norska. Různorodost obyvatelstva činí z města živé a vzrušující místo pro život i návštěvu. Díky krásné přírodě a vynikající kvalitě života není divu, že Oslo stále přitahuje lidi z celého světa.

Oslo - cinkání sklenic a řinčení příborů

Bylo léto, když jsem dostal pozvánku na svatbu v Göteborgu. Moji přátelé, Anna a Peter, vázali uzel a chtěli, abych byl součástí jejich výjimečného dne. Vzrušení mi naplnilo srdce, když jsem si sbalil kufry a vydal se na cestu do Švédska.

Po příjezdu do Göteborgu mě okamžitě uchvátil půvab města. Malebné uličky lemované barevnými budovami a dlážděnými cestičkami vytvářely rozmarnou atmosféru, která jako by vypadla přímo z pohádky. Svatební oslavy byly rozloženy do celého týdne, takže jsme měli dostatek času na prohlídku města a ponoření se do jeho kultury.

Jednoho dne nám ženich Peter navrhl, abychom si udělali jednodenní výlet do Osla, hlavního města Norska. Byl jsem zvědavý, protože jsem slyšel fascinující příběhy o tomto norském městě. S naším kamarádem Otíkem, který nás doprovázel, jsme se vydali na dobrodružství, které se nám navždy vrylo do paměti.

Když jsme překročili hranice do Norska, kontrast mezi oběma zeměmi byl zřejmý. Ve Švédsku se zdálo, že panuje řád a disciplína. Kouření a pití bylo téměř všude přísně zakázáno a atmosféra vyzařovala pocit přísné společenské elegance. V Oslu jsem si však připadal, jako bychom vstoupili do úplně jiného světa. Nám Čechům o moc bližšího světa. Pivečko, zadýmené kulečníkové bary.

V barech teklo pivo proudem a v restauracích se ozývalo cinkání sklenic a řinčení příborů. Připadali jsme si jako doma daleko od domova, jako na místě, kde se můžeme odvázat a oslavovat prosté radosti života. A ta radost, že můžeme kouřit, což je luxus, kterého jsme se ve Švédsku na chvíli vzdali.

Rušné město nás přivítalo s otevřenou náručí, jako by netrpělivě čekalo na náš příjezd. Obklopila nás živá atmosféra plná smíchu a hovorů místních obyvatel i turistů. Vzduchem se linula vůně lahodného jídla, hlavně ryb a místních specialit, která lákala naše chuťové pohárky a vybízela nás k vyzkoušení kulinářských specialit, které Oslo nabízí.

Uprostřed pulzující energie Osla jsme se tak trochu loudavým tempem potulovali ulicemi města a naráželi na skryté skvosty a ikonické památky. Pevnost Akershus se tyčila do výšky a jako by byla nejdůležitějším svědkem staleté historie. Královský palác se pyšnil velkolepostí, zatímco Vigelandův park zachycoval podstatu lidských emocí prostřednictvím úchvatných soch.

Náš celodenní výlet byl smrští zážitků, smíchu a nově navázaných přátelství. Když slunce zapadlo za naše dobrodružství v Oslu, rozloučili jsme se s městem, které nás tak vřele přijalo. Sedli jsme do nového bezpečného Volva a za chvíli jsme byli doma -tedy u Anny a Petera. Po návratu do Göteborgu jsme se znovu aktivně zapojili do svatebních příprav a oslav, ale naše srdce zůstala zasažena mimořádným kouzlem města Osla.

Týden utekl jako voda a brzy nastal čas rozloučit se s našimi drahými přáteli a městem, které bylo na krátkou dobu naším domovem. Když jsem nastupoval do letadla zpátky domů, hlavou se mi honily vzpomínky na Göteborg i Oslo.

Kontrastní zážitky mezi Švédskem a Norskem mi zůstaly v mysli a zanechaly ve mně pocit úžasu a touhu po dalších dobrodružstvích. Svatba nás spojila, ale byla to cesta do Osla, která v mé duši zažehla "cestovatelskou jiskru".

Nemohla jsem si pomoct, ale zajímalo mě, jaké další skryté poklady čekají na objevení? Svět je obrovský a já toužil prozkoumat aspoň kousek. Jak letadlo stoupalo stále výš k obloze, něco mi šeptalo do ucha přísliby budoucích dobrodružství a zanechávalo ve mně uhasit touhu po neznámém. Když jsem se loučil se svými drahými přáteli a krásným městem Göteborg, nemohl jsem si pomoct, ale zajímalo mě, jaká další překvapení na mě čekají při mém dalším dobrodružství. Svět byl plný možností a já byl připraven je všechny přijmout.

Otta G. z Brna pro Videa z výletů převyprávěl Petr